Profesyonel apartman yöneticiliği

“Profesyonel apartman yöneticiliği” yaygınlaşıyor. Dışarıdan özel bir yönetimle idare edilen “profesyonel apartman yöneticiliği” hizmeti giderek yaygınlaşıyor.
Site ve apartmanlar kendi sakinleri tarafından yönetildiği zaman ortaya çıkan sürtüşmelere engel olmak ve hukuki sorumluluğu devretmek amacıyla hizmet veren profesyonel yöneticilik firmalarına talep giderek artıyor.

Bursa’da hizmet veren bir apartman yöneticiliği firmasının ortaklarından Temel Umaş, profesyonel apartman yöneticiliğinin, Türkiye’de henüz yeni bir kavram olduğunu söyledi. Bu hizmeti duyanların belli nedenlerle kendilerine başvurduğunu vurgulayan Umaş, “Site ve apartmanlar içeriden yönetildiği zaman sürtüşmeler çıkabiliyor. Aidatlar ödenmediğinde yönetici, komşuluk ilişkisi bozulmasın diye borçluyu avukata veremiyor. Bu gibi problemleri profesyonel şekilde yapan bir başkasına verip, daha rahat yaşamak istedikleri için de bizi buluyorlar” dedi.

Profesyonel apartman yöneticiliğinin giderek yaygınlaştığını aktaran Umaş, “Bursa’da bu hizmeti sunan firma sayısı 10’a çıktı. 200 civarında apartman profesyonel hizmet alıyor. Soran, soruşturan sayısı çok fazla. Önümüzdeki aylarda bu rakamlar çok daha fazla olacak. Türkiye genelinde bu rakamlar daha yüksek” ifadesini kullandı.Hizmet alımı için kendilerine gelenlere önce Kat Mülkiyeti Kanunu’nu anlattıklarını belirten Umaş, “Bu kanun çerçevesinde yönetileceklerini söylüyoruz. Kanunsuz hiçbir şey yapmıyoruz. Çünkü biz apartman, site ve iş merkezlerinde yönetimi devraldığımız zaman hukuksal olarak da yükümlülük altına giriyoruz. Yani bir anlaşmazlık da hakim karşısına çıkıp hesap verecek olan biziz” diye konuştu.

Umaş, site ya da apartman sakini olup da yöneticilik yapanların kanunu bilmediği için istemeden hata yapabileceğini dile getirdi.

Profesyonel yöneticinin belli bir ücret aldığını anlatan Umaş, “Kanunda da yazdığı gibi biz de bir bedel karşılığında sözleşme yapıyoruz ve her ay sonunda da faturamızı kesip böylece hem devlete gelir vergimiz ödüyoruz hem de sitenin huzurlu bir şekilde yönetilmesini sağlıyoruz” ifadesini kullandı. Yöneticinin apartmandan seçilmesi halinde kimi nedenlerle tartışmalar çıkabildiğini aktaran Umaş, şunları kaydetti: “Kat Kanunu ve bina risk analizine göre uyulması gereken kurallar var. Apartman sakinlerinden biri olan yönetici komşusunu uyardığında tartışmalar çıkabiliyor ama biz genelge yayımlıyoruz ve uyulmadığı taktirde yaptırımı olduğunu söylüyoruz. Aidat ödemeyenle hukuki yollardan mücadele ediyoruz. Birebir tartışma ya da polemiğe girmeden sorunları çözüyoruz. Sitede her türlü şikayet ya da sorunla doğrudan biz ilgileniyoruz. Bir asansör arızası bile bize aktarılıyor.”

Her gün apartman kontrolü yapılıyor

Profesyonel site yöneticisi Erol Sağdan da her gün rutin olarak, sorumlusu oldukları apartmanların kontrollerini yaptıklarını söyledi.

Apartman sakinlerinin büyük bir kısmının dışarıdan yönetime olumlu baktığını belirten Sağdan, “Site ya da apartman sakinlerinin toplandığı genel kurulda yüzde 51’in çoğunluğuyla özel yönetimler seçiliyor. Ben memnun da kaldıklarını düşünüyorum çünkü günden güne özel yönetime olan talepler artmaya başladı” dedi.

Sağdan, yönetimde sorun yaşayan apartman ve sitelerin, özel yönetimlerle sorunlarını çözebileceklerini düşündüklerini ve bu yüzden kendilerine başvurduklarını sözlerine ekledi.