Apartman Yönetmeliği 2017

Apartman Yönetmeliği 2017 ! Pek çok kiracının ve ev sahibinin bilgisinin olmaması ve yeni yıl ile değişiklilerin olup olmadığı konusunun merak edilmesin üzerine, 2017 yılı içerisinde geçerli olacak olan Apartman Yönetmeliği hakkındaki bütün bilgileri ayrıntıları ile haberimizde topladık. Apartman Yönetmeliğinin tamamına haberimizin altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Bahsi geçmekte olan apartman yönetmeliği, bina içerisinde uyulması gereken kurallar, yasaklar, olası durumlar karşısında yapılması gerekenler gibi pek çok alanda maddelerin sıralandığı ve uyulması gereken bir bildiridir. Sözü geçen apartman yönetmeliklerine uyulmaması halinde, yasakların ihlal edilmesi, uyulması gereken kuralların çiğnenmesi gibi durumlar karşısında kiracılara yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu söz konusu yaptırımlar ilgili kiracının oy birliği ile evden tahliye edilmesi şeklinde uygulanabilmektedir.

Eğer binanın zemin katında işyeri vasfında alanlar mevcut ise bu dükkanlarda patlayıcı madde satılması yasaktır. Akaryakıt ya da tüp gaz bayii olarak kiralanması kesinlikle yasaktır. Herhangi bir kişiye yanıcı ya da patlayıcı madde depolaması amacı ile kiralanamaz. Söz konusu dükkanda gürültü oluşturabilecek, sarsıntı oluşturan ya da pis kokular yayılmasına sebebiyet veren iş alanları için kiralama yapılamaz.

Söz konusu olan mülk eğer bir konut ise;

Söz konusu olan mülk eğer bir konut ise. İlgili konutta ikamet eden şahıs o mülkü başka birine daha kiralayamaz ve evi başka bir amaçla kullanamaz. Bu durumların yanı sıra bina dahilinde olan ortak kullanım alanlarının, korunması ve temiz tutulması için gerekli işler ortak olarak yapılacaktır. Söz konusu apartman içerisinde gerçekleşen toplantılar dahilinde kiracı olan şahısların oy kullanma hakları yoktur.

Söz konusu olan apartmanın yöneticiliği konumuna seçilmiş olan kişi ne sebepten olursa olsun bütün kat maliklerinden toplayacağı ücretleri ne konuda apartmanın hangi ilgili kısmı için harcadığının makbuzunu bütün kat maliklerine ibraz etmesi gerekmektedir. Söz konusu olan bütün kat malikleri binanın mimari durumu ve dayanıklılık durumunu korumak, bunlara ek olarak ta bakım ve temiz tutmak hususunda bilhassa dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sözü geçen bina geneline ait olan bağımsız alanlar ve eklerin kullanımı esnasında diğer kat maliklerinin huzurunu kaçıracak türden herhangi bir aykırı davranış ve hareketlerden kaçınmak zorundadırlar. Apartman genelinde televizyon, radyo, müzik sistemi ya da pikap gibi müzik aletlerini kesinlikle yüksek sete kullanarak komşuları rahatsız edemezler, ev içerisinde ve ortak kullanım alanlarında yüksek sesle konuşamazlar.

Hiçbir kat maliki pencere ya da balkondan kilim, halı ve bu gibi şeyleri silkeleyemez ve çöp ile su dökemezler. Ev içerisinde ya da ortak kullanım alanlarında patlayıcı ve yanıcı madde bulunduramazlar.(Kaynak:emlaktahaber)